در حال بارگذاری ...

انسان و درخت

انسان و درخت
انسان و درخت

چوب به عنوان یک سازه پرکاربرد از دیرباز تا به امروز در زندگی انسان برای ساخت وسایل کوچک خصوصی کوچک تا محل‌های بزرگ عمومی اجتماعی و رسمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از چوب در زندگی انسان به دلیل سهولت در مصرف بسیار جذاب و گسترده است. زیرا چوب‌ها رنگ‌ها و ساختار متفاوتی دارند و برای کاربردهای گوناگونی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. رایج‌ترین انواع چوب بلوط، توسکا، چوب یولکا، افرا و آسپن می‌باشد. همچنین می‌توان چوب‌ها را به صورت تخته سه لایه، تخته‌های چند لایه چسبان، MDF و … نیز مورد استفاده قرار داد. در ادامه این مطلب با انواع مختلف بکارگیری چوب در زندگی انسان آشنا خواهیم شد.
نقش چوب در زندگی انسان
چوب به دلیل سهولت در مصرف بسیار جذاب می‌باشد. محصولات چوبی از نظر اندازه و وزن برای حمل و نیز بسیار مفید هستند و برای کار با آنها چنانچه قصد ساخت یک سازه ساده داشته باشید به ابزار و تخصص خاصی نیاز نخواهید داشت. به علاوه چوب به دلیل خاصیت ویژه‌ای که دارد قابل حکاکی، آسیاب شدن و تراش دادن می‌باشد.
استفاده از چوب نیز به دلیل سهولت در مصرف آن بسیار جذاب است. محصولات چوبی از نظر اندازه و نور برای حمل و نقل مفید هستند ، ساده برای قرار دادن آنها و هیچ تخصص و ابزار خاصی برای کار با آنها لازم نیست. محصولات آماده تصفیه سطح و سیستم های داخلی کامل استفاده از چوب را از همیشه راحت تر می کند. در صورت تمایل ، چوب را می توان حک کرد ، آسیاب کرد یا به عناصر داخلی بسیار پیچیده ای تراش داد.
کاربردهای چوب در زندگی انسان
چوب از درخت یا درختان بدست می آید که قسمت هایی از درخت را که هم می تواند نرم باشند و هم می تواند سفت و محکم باشند را چوب تشکیل می دهد. در واقع چوب ان بخش اعظم درخت می باشد که در زیر پوست قرار دارد. در ادامه چند نمونه از موارد استفاده از چوب در زندگی نوین امروز را بررسی می‌کنیم:
استفاده از چوب در ساخت و ساز ساختمان
از چوب اغلب برای ساخت کفپوش، قاب درها، پنجره‌ها و … استفاده می‌شود.
برای حصارکشی و تزئینات باغ
استفاده از چوب برای تزئین خانه و باغ یک انتخاب بسیار شیک و لوکس می‌باشد و می‌توان برای تزئینات خانه و باغ از آن استفاده کرد. برای چنین کاربردی بهترین نوع چوب، سدر و چوب قرمز می‌باشد.
ساخت ظروف چوبی
یکی از کاربردهای بی نظیر چوب در زندگی انسان برای ساخت انواع ظروف می‌باشد. چوب درخت گردو سیاه بشترین کاربرد را برای ساخت ظروف چوبی مختلف دارد.
ساخت آلات موسیقی
انسان از دیرباز برای به کمک چوب آلات موسیقی مختلفی خلق کرده و با کمک آن صداهای دلنشینی تولید کرده است. امروزه نیز چوب در زندگی انسان برای ساخت آلات موسیقی مختلف از جمله پیانو، ویلون سل، گیتار و موارد دیگر بسیار کاربرد دارد. زیرا بهترین صوت را ایجاد می‌کند. بهترین نوع چوب برای ساخت سازهای موسیقی ماهون، افرا و چوب خاکستر می‌باشد.
استفاده در انبارداری نوین
از دیگر موارد استفاده چوب در زندگی انسان می‌توان به ساخت پالت چوبی و استفاده از آنها در حمل و نقل و انبارداری نوین اشاره کرد. با این سازه‌های چوبی می‌توان انبارهایی منظم‌تر داشت. با استفاده از پالت نه تنها به انواع محصولات دسترسی دارید، بلکه فرایند انبارداری نیز با سهولت و سرعت بیشتری انجام می‌گردد.
ساخت انواع اسباب بازی از دیگر موارداستفاده چوب در زندگی انسان
استفاده از چوب برای ساخت انواع اسباب بازی بسیار محبوب است. زیرا بسیاری افراد برای سلامت فرزندان خود خرید اسباب بازی چوبی را به پلاستیکی ترجیح می‌هند. زیرا پلاستیک ترکیبی از عناصر شیمیایی است و خطر زیادی برای سلامت کودک دارد.
تجهیزات ورزشی
تجهیزات ورزشی مختلف از جمله وسایل بازی‌هایی همچون کریکت ، هاکی ، بیلیارد ، تنیس روی میز و غیره از چوب ساخته شده است. بهترین نوع چوب برای ساخت تجهیزا ورزشی بید و توت می‌باشد.
تولید مبلمان
مبلمان چوبی یک استفاده بسیار جذاب و شیک برای دکوراسیون منزل می‌باشد. برخی افراد از دیرباز این نوع مبلمان را نشانه اشرافی می‌دانند. چوب درخت ساج، ماهون، شیمول، سونداری، جک فروت و انبه از بهترین انواع چوب برای ساخت مبلمان هستند.
چوب و لوازم التحریر موارد استفاده چوب در زندگی انسان
تقریبا تصور زندگی بدون کاغذ و مداد امکان‌پذیر نمی‌باشد که ماده اصلی آنها چوب می‌باشد. پس استفاده از چوب در کوچکترین بخش‌های زندگی انسان به چشم می‌خورد. از این رو گسترش جنگل‌ها بسیار اهمیت دارد.
اشتراک گذاری این مطلب:

مطالب مرتبط
تماس مستقیم