در حال بارگذاری ...

جعبه چوبی و باکس پالت

جعبه چوبی و باکس پالت
جعبه چوبی و باکس پالت

کریت چوبی صنعتی از لوازم پرکاربرد در صنایع بزرگ و انبارها می‌باشد که به آن جعبه چوبی یا باکس پالت نیز می‌گویند. این جعبه‌های صنعتی در انواع فلزی و پلاستیکی و چوبی تولید می‌شوند. اما از آنجایی که ساخت جعبه چوبی صنعتی  در مقایسه با نوع فلزی و پلاستیکی ارزان‌تر است، این جعبه‌ها طرفدارن بیشتری دارند. در ادامه این مطلب از وب سایت  اسپادچوب به نحوه ساخت کریت چوبی با دستگاه‌ها، ماشین آلات مخصوص و ابزار و مواد گوناگون اشاره کرده‌ایم. 
 باکس پالت چیست؟
جعبه چوبی وباکس پالت با یکدیگر متفاوت هستند. جنس باکس پالت از چوب خام(تخته)می‌باشد که برای حمل بارهای سنگین مثل موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:
 • سنگ
 • موزائیک
 • جهت حمل پمپ های صنعتی
 • جهت حمل وسایل شهربازی
 • و…
جعبه چوبی چیست؟
جنس جعبه چوبی از چوب خام، ورق چندلایه و ورق ام دی اف می‌باشدکه این سازه توسط لیفتراک قابل حمل است.
 این سازه‌ها به دلیل داشتن مزایای زیر کاربردهای بسیاری در صنایع دارند:    _مقاوم در برابر فشار    _ ضربه و قیمت به صرفه
که مثل موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:
 • لوازم پزشکی
 • لوازم الکترونیک
 • اسباب منزل
 • تجهیزات و لوازم صنعتی 

ابزارهای مورد نیاز برای ساخت باکس چوبی
اغلب برای ساخت باکس چوبی صنعتی از چوب درختان صنوبر نراد، ساسنا یا یوکا استفاده می‌شود. ابعاد این جعبه‌ها 100 * 120 سانتی‌متر و ارتفاع آن 12 تا 15 سانتی‌متر می‌باشد که کاملا استاندارد است. چوب‌ها در ابعاد استاندارد با استفاده از فارسی بُر، برش می‌خورند. از دیگر ابزاراهای مورد استفاده برای این سازه می‌توان به فارسی بُر، میخ و چکش اشاره کرد.
مراحل ساخت باکس چوبی صنعتی
برای ساخت باکس چوبی در ابتدا الوارهایی با ضخامت 5 سانتی‌متری با استفاده از اره فلکه به دو قسمت مساوی تقسیم می‌کنند. سپس سه عدد پایه را با اندازه‌های 5 الی 6 سانتی‌متری برش داده و چوب‌های برش داده را در بالای آنها میخ خواهند کرد. در این مرحله باید تخته‌ها کنارهم قرار گرفته و چسب زده شوند و سپس میخ بزنند. این تخته‌ها مانند نگهدارنده و پایه‌های زیرین عمل می‌کنند. بنابراین به سه عدد تخته نیاز است تا نیروی حاصل از فشار تقسیم گردد. در آخرین مرحله تخته‌ها باید در کنار یکدیگر و به فاصله 3 تا 4 سانتی‌متر چسب و میخ شوند. اگر مابین تخته‌ها، فاصله‌ای ایجاد شد، نگرانی بابت آن نداشته باشید. چراکه امری کاملا عادی است.
نحوه استفاده جعبه چوبی صنعتی
قبل از استفاده از صندوق چوبی یا جعبه باید جعبه مورد بررسی قرار گرفته تا در صورت خرابی یا وجود نقص در آن، مشکل آن برطرف شود. با بررسی مشکلات جعبه قبل از بسته بندی عایق، جعبه‌ها در برابر ضربه مقاوم شده و محصول درون باکس آسیب نخواهد دید. حتما درون جعبه باید با فوم مخصوصی پوشانده شود تا همچون ضربه‌گیر عمل کرده و مانع خراشیدن سطح وسیله گردد. طراحی جعبه به وزن، شکل هندسی و میزان شکنندگی آن بستگی دارد. برای استفاده از این وسیله بهتر است بدنه جعبه با چند لایه ورق الوار و حداقل ضخامت 9 میلی‌متر پوشانده شود. فاصله بین جعبه و وسلیه با استفاده از فوم پر می‌شود تا وسیله درون جعبه تکان نخورد و آسیب نبیند.
عوامل موثر بر قیمت جبه و باکس چوبی
از جمله مواردی هستند که بر قیمت این سازه تاثیر مستقیم دارند عبارتند از:
 • نوع محموله‌ای که توسط این سازه حمل می‌شود.
 • ابعاد و متریال مورد استفاده در سازه.
اشتراک گذاری این مطلب:

مطالب مرتبط
تماس مستقیم